Welcome to the Utopia Forums! Register a new account
The current time is Wed Jul 06 16:59:48 2022

Utopia Talk / General Talk / In Swedish - På Svenska del 3
Korp
Member
Thu May 13 11:03:12
1.

Jag kommer ihåg på den gamla goda tiden då en tråd kunde fyllas upp på bara några minuter.
Repel
Member
Thu May 13 11:14:13
jag känner den tid. Vi hade exakt samma sak med nederländsk tråd. den gick också jätte snabb.

Jag känner några personer som lärde sig nederländsk i var tråd :)
nhill
Member
Thu May 13 11:26:06
Varför kontaktar du dem inte och tar dem tillbaka hit?
nhill
Member
Thu May 13 14:45:22
http://uto...hread=84073&time=1620921758030

link to previous thread before it drops
Korp
Member
Fri May 14 11:10:10
Repel - Grammatik är alltid jobbigt :<


nhill - Tror inte någon av de få jag har kontakt med fortfarande skulle vara särskilt intresserade.
nhill
Member
Fri May 14 11:54:49
Du vet inte förrän du försöker!
Korp
Member
Mon May 17 12:22:25
Väldigt tveksamt.

och det är väl inte längre samma sak. De har ju gått nästan 20 år. Helt galet.
nhill
Member
Mon May 17 14:02:32
Ge mig deras e-postmeddelanden så stör jag dem;)
Korp
Member
Thu May 20 12:27:20
Har inga emails, galet det har ju varit lite aktivitet i forumet. :o
nhill
Member
Thu May 20 12:54:14
hur får jag tag på alla gamla svenskar ???
Korp
Member
Sat May 22 04:06:45
Ingen aning, alla är väl vuxna har barn och glömt bort UGT :(
Repel
Member
Sat May 22 05:35:00
Jag har en gammal svensk ugter på facebook. men kanske det är du Korp, jag glömde hans ugt nam :D
nhill
Member
Sat May 22 10:20:11
> Ingen aning, alla är väl vuxna har barn och glömt bort UGT :(

De behöver bara en påminnelse !
Korp
Member
Sun May 23 02:26:15
Om du hittar dom så får du påminna dom!
nhill
Member
Sun May 23 09:34:31
Jag kan inte göra det utan din hjälp T.T
Repel
Member
Sun May 23 12:03:53
They know English nhill, it's their second language over here...
nhill
Member
Sun May 23 12:32:07
Yeah, I'm aware. Thanks though! Just playing around.
Korp
Member
Sun May 23 12:44:23
Han håller sig till reglerna Repel! Sluta förstöra nu :@
nhill
Member
Sun May 23 12:46:54
Ja, Repel! Hur vågar du!
Korp
Member
Tue May 25 10:54:37
Bra nhill!

nhill
Member
Tue May 25 10:58:33
Jag kunde inte ha gjort det utan dig ! ... och Google ;)
Korp
Member
Tue May 25 12:06:55
Jag uppskattar att du försöker så gott du kan!
nhill
Member
Tue May 25 12:09:07
Jag missar aldrig ett lärande tillfälle <3
Korp
Member
Thu May 27 11:03:21
"Jag missar aldrig ett tillfälle att lära mig."

Hade förmodligen varit bättre

Engelska är mitt tredje språk för övrigt.
nhill
Member
Thu May 27 11:32:30
Endast tre språk? Jag trodde att alla europeiska människor talade minst sex.
Korp
Member
Fri May 28 13:51:59
Engelska är mitt tredje språk det betyder inte att jag kan flera! Bara att det var det tredje språket jag lärde mig.
nhill
Member
Fri May 28 14:02:18
Haha. Okej, du fick mig där! :-P
Korp
Member
Mon May 31 10:48:22
Men jag pratar bara 3 språk flytande, ett fjärde sådär och några till med några enkla fraser. Kan beställa öl typ, det man alltid bör kunna!
nhill
Member
Mon May 31 13:39:06
självklart. de viktiga sakerna att veta!
Korp
Member
Fri Jun 11 14:29:24
Det är du och jag nhill, du och jag.
nhill
Member
Sat Jun 19 14:01:38

vi klarar det!
Korp
Member
Mon Jun 21 12:13:50
Jag trodde du hade gett upp!
Repel
Member
Mon Jun 21 12:56:35
Tänkte det med!
nhill
Member
Mon Jun 21 15:02:48
GE ALDRIG UPP. GE ALDRIG UPP!
nhill
Member
Mon Jun 21 15:03:47

Jag var på semester i en vecka i den avlägsna vildmarken. Inget internet, ingen telefon.
Korp
Member
Tue Jun 22 12:19:44
Låter trevligt! Man behöver koppla ner ibland, vi spenderar för mycket tid uppkopplade.
nhill
Member
Tue Jun 22 12:46:58
Jag håller med. Och det är kul att skit i ett hål i marken!
nhill
Member
Mon Jun 28 22:36:21
KORP
Korp
Member
Wed Jun 30 14:29:01
Jag håller inte med, det är inte kul att skita i ett hål i marken.
nhill
Member
Wed Jun 30 14:56:12
Glad att du fortfarande lever! Har du provat det?
Korp
Member
Sat Jul 17 12:08:57
Verkligen inte, jag är för gammal för sådant!

Behöver minst en modern toalett!
Korp
Member
Thu Jul 29 12:20:38
Var är du nhill?!
nhill
Member
Mon Aug 09 16:54:09
herregud! förlåt korp, jag trodde att du glömde bort mig!

men tydligen är det tvärtom :(

hur går din dag?
Korp
Member
Thu Aug 12 11:19:24
Det är bra, mycket på jobbet nu. Själv?
nhill
Member
Thu Aug 12 11:49:27
Jag är bra. Om att gå ta skjortelös i solen och njuta av vädret. :)

Finns solen i Sverige?
Repel
Member
Thu Aug 12 12:56:37
nej bara snö och regn ;)
nhill
Member
Fri Aug 13 15:58:28
ni stackars själar :'(
Korp
Member
Tue Aug 17 12:02:39
Har varit bra väder fram tills nu i Augusti, helt okej värme (20 C) men regnar ofta nu.

nhill
Member
Wed Aug 18 12:39:41
20C??? det är ingenting. det blir upp till 37C här nästan varje dag
Korp
Member
Thu Aug 19 11:06:55
20 c är lagom! Max 25 C över det är det för varmt!
nhill
Member
Mon Aug 23 01:42:08
svag!!

men om vädret håller dina kvinnor sexiga kan jag inte klaga

( ͡° ͜ʖ ͡°)
Korp
Member
Tue Aug 24 12:30:31
Kom du hit när det är -20 C istället då kan vi snacka!
Korp
Member
Wed Sep 01 13:51:49
Nu är det lite dålig aktivitet igen.
nhill
Member
Fri Sep 03 09:42:17
Jag gjorde mitt bästa för att uppmuntra dig. Ring in svenskarna!
Korp
Member
Sat Sep 04 13:03:54
Men jag har ju dig nhill!
nhill
Member
Mon Sep 06 18:44:09
det är det trevligaste någon har sagt till mig! <3
nhill
Member
Tue Sep 14 15:23:50
bork bork korp
nhill
Member
Fri Sep 24 17:34:45
I'm going to post in English from now in to protest Korp abandoning us.
Korp
Member
Sat Sep 25 13:48:40
Nej det är inte tillåtet!
nhill
Member
Sun Sep 26 13:45:10
ahah! jag visste att det skulle ta dig ur din grotta!

XD
nhill
Member
Tue Sep 28 21:21:14
o.o
nhill
Member
Wed Sep 29 11:28:40
Let's see if this works every time.
nhill
Member
Thu Sep 30 13:56:17
I'm gonna English the shit outta this place while Korp is out.
Korp
Member
Mon Oct 04 12:08:36
Jag vet inte, känns bara lite sorgset att komma hit. Du gör ett bra jobb nih det är inte det men .. UGT former glory and all that.
nhill
Member
Mon Oct 04 12:53:57
:'(

Jag ska hälla ut en drink till minne ikväll ... UGT
Korp
Member
Tue Oct 05 09:21:32
HÄLLA UT?! Hoppas du häller ut den i din mun!
nhill
Member
Tue Oct 05 16:15:43
HAHA!

riktiga gangsters häller ut en i minnet! men vissa kommer också att hamna i min mun ...


titta på video för förklaring: http://youtu.be/dVSiv8-ugu0?t=66

Jag vet inte hur jag ska översätta detta:

Don't you ever pour one out for your homies in Sweden?
Pillz
Member
Wed Oct 06 06:28:13
Korps a faggot
nhill
Member
Wed Oct 06 09:14:00
oförskämd! är det sant?
Korp
Member
Wed Oct 06 10:38:40
Nej man slösar inte på något så bra som alkohol! Man tar till vara allt

Bara ignorera Pillz, han är som ett litet barn som söker uppmärksamhet.
nhill
Member
Wed Oct 06 10:42:29
Jag är förälder, att ignorera små barn är min specialitet ;)
Korp
Member
Mon Oct 11 09:50:33
Det är bra det! Han tröttnar snabbt när ingen ger honom någon uppmärksamhet.
nhill
Member
Thu Oct 14 13:54:22
vad är den bästa svenska maten?

Swedish Fish™?
Korp
Member
Fri Oct 15 10:39:55
Var ska man börja?! Jag gillar Köttbullar och potatimios med Lingonsylt till eller kanske fläsk och löksås med potatis till. Eller bara en kött och potatis med en god sås till. Viktigaste är nästan potatisen.
Repel
Member
Fri Oct 15 12:57:56
Köttbullar och potatismos med Lingonsylt. Kommer du från Småland, korp? :D
Korp
Member
Sun Oct 17 06:34:34
Det är en klassisk svensk maträtt som inte är direkt knuten till ett landskap.
Korp
Member
Sun Oct 17 06:35:26
Isterband är väl klassisk Småländsk maträtt och självklart ostkaka.
Repel
Member
Sun Oct 17 07:33:40
Lingonsylt är nästan typiskt Småländsk, de äter det med varje rätt här :D.
Korp
Member
Sun Oct 17 11:06:48
Lingonsylt är typiskt svenskt :P
nhill
Member
Fri Oct 22 17:25:09
låter läckert. lingon är jättegott. vi får lingonjuice på IKEA
nhill
Member
Fri Oct 22 17:26:22
Jag växte upp på kött och potatis. mums...
Korp
Member
Sat Oct 23 14:32:19
Ska äta kött och potatis i morgon det blir fint.

Jag gillar inte lingonjuice men sylten är bra till vissa maträtter.
Korp
Member
Fri Oct 29 10:22:41
Innan året är slut ska vi nog nå 100!
nhill
Member
Fri Oct 29 18:54:04

vi kan göra det!
nhill
Member
Tue Nov 02 22:23:58
hur ska vi åstadkomma detta när du lämnar mig i DAGAR! ;)
Korp
Member
Fri Nov 05 12:23:48
Du med! Tog hela fem dagar innan du svarade!
nhill
Member
Fri Nov 05 17:08:12
Bra. Vi kan båda bli bättre... Vilka fritidsaktiviteter gör du i Sverige? Bara sitta hemma och spela tv-spel? ;)
FSB
SDANWMU
Wed Nov 10 03:39:04
Bork bork bork
Korp
Member
Wed Nov 10 10:42:01
Ja. vi kan bli bättre! *gömmer sig*
nhill
Member
Wed Nov 10 15:33:02
SLUTA GÖM dig!
nhill
Member
Wed Nov 10 15:34:08
Jag ser dig. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Korp
Member
Fri Nov 12 11:42:16
Kort minne har jag också började undra varför du pratade om att jag gömmer mig..
nhill
Member
Fri Nov 12 12:43:34
Jag hoppas att du inte har demens, Korp. Du är för ung!
Korp
Member
Fri Nov 12 13:17:56
Bara tankspridd!
nhill
Member
Fri Nov 12 13:51:23
Skönt att höra. Om vi ​​inte kommer till slutet av det här inlägget kommer det att bli väldigt tråkigt. ;p
Korp
Member
Sat Nov 13 13:57:14
Vi stannar på 99 bara för att!
Korp
Member
Thu Nov 18 21:25:55
Jaha, får väl fortsätta själv!
nhill
Member
Thu Nov 18 23:45:12
Oroa dig inte, vi klarar det. Behövde bara ta det långsamt ett tag. Till Valhall!
Korp
Member
Fri Nov 19 10:48:08
Nej nu är vi på 99, så nu måste vi stanna till, om alla klarar hålla fingrarna i styr!
Korp
Member
Sat Nov 20 10:17:37
100.

Jag klarar inte av det!
show deleted posts
Bookmark and Share